Преди 22 милиона години невероятна мангрова гора е процъфтявала близо до брега на остров Баро Колорадо в Панамския канал. Това място се е превърнало в дом за много видове, които, подобно на самата гора, са изчезнали от лицето на Земята, пише Daily Mail.
Преди десетки милиони години това място е било изтрито от лицето на Земята в резултат на мащабно вулканично изригване. Но днес учени от Института за тропически изследвания Смитсониън са успели да го преоткрият. Екипът е успял да намери останки от дървета, които някога са растели тук - общо са открити 121 запазени парчета дърво.
Екипът отбелязва, че са имали изключителен късмет, защото дърветата също са запазили характеристиките си. Учените изследвали вкаменелостите и стигнали до извода, че някога гората е изобилствала от видове, които днес вече не могат да бъдат намерени на планетата. След като изследвали вкаменелостите, учените открили, че гората и нейните обитатели са били унищожени от едно мащабно вулканично изригване, което е причинило лахар - силен поток от кал, вода, пепел и камъни.
Островът се намира в Панамския канал / Снимка: Smithsonian Tropical Research Institute
Известно е, че лахарът всъщност е турбулентен поток, подобен на мокър бетон. Той се втурва с невероятна скорост и може да покрие огромна площ за миг, без да оставя възможност на растенията и животните да изгният или да се разложат. Богатите на силициев диоксид води на лагара, просмукващи се през телата на живи същества, също изиграли роля: тъканите на местните жители са били вкаменени и учените са получили невероятна възможност да изучават добре запазени вкаменелости.
Известно е, че в епохата на ранния миоцен, преди около 23 милиона години, огромните земни маси на Южна Америка и Карибската плоча се сблъскват, което води до формирането на ландшафта на Панама и останалата част от Централна Америка. Предполага се, че по това време от океана се издига огромен хълм, който по-късно се превръща в остров Баро-Колорадо.
В допълнение към откриването на отдавна изгубена гора, екипът установява, че тя гъмжи от видове, които днес не се срещат на Земята / Снимка: Smithsonian Tropical Research Institute
Учените са открили, че по краищата на този остров се намира мангрова гора, чиито дървета се издигат почти на 40 метра. Анализът показва, че гората е растяла в солена зона, където солената и прясна вода се смесват заедно, идеалните условия за мангрови гори.
Екипът също не е открил следи от други дървета в района – предполага се, че на други видове просто им е било трудно да оцелеят в подобни условия. Въпреки това, не само солените води са направили условията за процъфтяване на мангровите гори невероятни: концентрациите на въглероден диоксид през миоцена са били много по-високи от днешните, повече от 500 части на милион (ppm) в сравнение с около 419 ppm днес. В резултат на това учените дадоха на местните дървета името Sonneratioxylon barrocoloradoensis.
Авторите на изследването предполагат, че гората е била унищожена от мащабно изригване само милион години след нейното образуване.
Превод: GlasNews. bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.